
FORNGUIDE: ”Hilmas Alaska” [Sverige]
Plats: Norra Långön, Bohuslän
Det här är en av Sveriges mest galna sevärdheter.
Trädgården Hilmas Alaska byggdes av en guldgräverska – med massor av pengar och cement.
I den här kompakta resguiden får du både karta, färdbeskrivning samt en historik och en guide till de viktigaste byggnaderna.
Klicka här för att ladda ner fornguiden.
Trädgården skapades i slutet av 1920-talet av Hilma Svedal. Hon växte upp här utanför Strömstad men emigrerade som 27-åring till USA. Där tillbringade hon flera år som guldgrävare i Alaska innan hon återvände hem till Sverige.
På ön hon hade ärvt efter sin far byggde hon nu upp en galen trädgård med hus, broar, vägar och terrasser – av cement.
I dag är trädgården en av de mest spännande sevärdheterna i Sverige.
Fakta
Fornminne: ”Hilmas Alaska” [LAND]
Vad är det: Trädgård och byggnader i cement.
Ligger: Norra Långön, Strömstad, Sverige.
Publicerad: 28 maj 2013.
Skribent: Mikael Jägerbrand.
Omfång: 2 sidor.
Storlek: A4 (210 mm x 297 mm).
Upplösning: 300 dpi.
Filstorlek: 3 Mb.
Filformat: PDF
Klicka här för att ladda ner e-boken.
Alla våra fornguider är skrivna av professionella arkeologer. Guiderna är lättlästa och innehåller alla viktiga fakta om fornminnet. Du får också en aktuell färdbeskrivning och kartor.
Fornguiden är publicerad i pdf-format som fungerar på både PC och MAC (och de flesta andra system). Du kan komma att behöva gratisprogrammet Acrobat Reader för att kunna läsa filen.
OBSERVERA att alla våra fornguider är högupplösta (300 dpi) – det är alltså en STOR FIL du kommer att behöva ladda ner. FILEN ÄR PÅ *** 7 MB ***